Co pozorujeme
Fenologické pozorování je datum nebo sled opakovaných záznamů o přesně vymezené, sezónně se opakující fázi organismu či porostu. U rostlin může jít o rašení listů, otevření květů, dozrávání plodů, zbarvení listů nebo jejich opad. U živočichů se zaznamenává například začátek a průběh tahu, snášení vajec, líhnutí nebo doba, kdy jsou jedinci určitého vývojového stadia přítomni. Každá fáze má vlastní definici a vlastní datum nebo průběh. Takto fenofázi vymezují standardní protokoly Denny et al., 2014, evropská stupnice BBCH i evropská databáze PEP725.
U označené rostliny lze opakovaně odpovídat, zda je fáze přítomna, nepřítomna nebo zda si pozorovatel není jistý. Současně lze určit její intenzitu: počet květů, podíl otevřených květů nebo procento koruny s listy. Výsledek pak neobsahuje jen první zaznamenaný den, ale také trvání a velikost jevu. U pohyblivých živočichů se stejná myšlenka převádí na počet zjištěných jedinců a jejich postupný součet během sezóny. Z něj lze určit den, kdy bylo zaznamenáno například 10, 50 nebo 90 % celkového počtu. Denny et al., 2014, Moussus et al., 2010
Kamery a družice sledují jinou úroveň. Z opakovaných obrazů určují změny barvy a množství zelené vegetace v koruně, na louce nebo v obrazovém bodu krajiny. Z křivky během roku se odvozuje začátek zelenání, vrchol, ústup zeleně a konec sezóny. Takové datum popisuje pozorovaný porost nebo zemský povrch, nikoli první list či květ určitého druhu. Způsob převodu obrazu na sezónní údaje popisují Richardson et al., 2018, Zhang et al., 2003 a současné produkty MODIS MCD12Q2. MODIS označuje zobrazovací spektrometry středního rozlišení, které na družicích měří záření v několika barevných a infračervených pásmech.

Historie pozorování
Nejstarší údaje často nevznikaly jako součást dnešní pozorovací sítě. V Kjótu lze dobu plného kvetení okrasných třešní odvozovat z datovaných dvorských deníků, kronik a záznamů o slavnostech. Nejstarší použitý záznam pochází z roku 812, mezi jednotlivými staletími však zůstávají mezery a měnil se význam i přesnost zápisu. Od devatenáctého století se uplatňují přímá pozorování a od dvacátého století také údaje meteorologické služby. Datované údaje a popis použitých pramenů zpřístupňuje autorský datový archiv v NOAA/WDS.
Jinou podobu mělo soustavné zapisování sezónních fází přímo za účelem poznávání přírody. Disertace Calendarium Florae, kterou pod Linného vedením obhájil Alexander Malachias Berger 31. března 1756, uspořádala dobu kvetení rostlin podle měsíců a ročních období. Vycházela z pozorování v Uppsale roku 1755. Hunt Institute zpřístupňuje katalogový záznam i digitalizovaný původní tisk.
V devatenáctém a dvacátém století začaly vznikat regionální a státní sítě s formuláři, seznamem druhů a společnými definicemi. Mezinárodní fenologické zahrady přidaly další kontrolu: od roku 1959 se na různých místech Evropy sledují dřeviny původně rozmnožované ze stejných matečných rostlin. Takové klony pomáhají omezit vliv genetických rozdílů mezi lokalitami. Síť ale postupně měnila zdroje sadebního materiálu, takže nelze genetickou shodu předpokládat u každé dnešní výsadby. Vývoj od první zahrady z roku 1957 a začátku sítě roku 1959 dokládají Renner a Chmielewski, 2021.
Družicové snímky umožnily sledovat sezónu celých porostů. Zhang a kolegové v roce 2003 popsali postup, který prokládal průběh vegetačního indexu z přístroje MODIS matematickou křivkou a z jejího tvaru určoval sezónní přechody. Současný produkt MCD12Q2 už používá jiný výpočet, popsaný níže. Mezi jednotlivou rostlinou a družicovým pohledem dnes stojí automatické kamery, které fotografují stále stejný porost, často několikrát za hodinu. Zhang et al., 2003, Young et al., 2025
Jak vzniká zveřejněný záznam
Jednotlivá rostlina
Pozorovatel nejprve určí druh, místo a konkrétní rostlinu. Pro každou návštěvu zapíše datum a stav přesně formulované fáze, například „jsou vidět otevřené květy?“. Odpověď „ne“ je stejně důležitá jako „ano“: poslední nepřítomnost a první přítomnost vymezují interval začátku pozorované epizody. Jestliže 1. května květy nebyly a 11. května už byly otevřené, zaznamenáme první přítomnost 11. května, ale neznáme přesný den otevření. Krátké kvetení mezi návštěvami může zůstat zcela nezachyceno. Častější návštěvy tento interval zkracují. Denny et al., 2014
Pro srovnání druhů a sítí se původní názvy fází převádějí na společný slovník. BBCH je název dvoumístné stupnice vývoje rostlin, odvozený od názvů institucí, které se podílely na jejím vzniku. První číslice rozděluje vývoj rostlin do hlavních skupin: 0 klíčení či rašení, 1 vývoj listů, 5 vznik květenství, 6 kvetení, 8 zrání plodů a 9 stárnutí nebo nástup klidu. Databáze PEP725 uchovává původní druh, fázi, místo, rok a den roku a převádí záznamy partnerských sítí na odpovídající kódy BBCH. Druhá číslice upřesňuje fázi: například v obecné stupnici 61 znamená 10 % otevřených květů a 65 plné kvetení. Podrobnou definici je potřeba číst pro danou skupinu rostlin. Samotné shodné číslo neodstraní rozdíly starších pozorovacích pokynů. Meier, 2001, Templ et al., 2026
Populace a pohybliví živočichové
U skupiny rostlin lze uvést den, kdy danou fázi dosáhlo 10, 50 nebo 90 % sledovaných jedinců. U ptáků, motýlů a dalších pohyblivých živočichů se během sezóny opakují sčítání na stejném místě a stejným postupem. Denní počty se postupně sčítají. Den dosažení poloviny celkového počtu je medián průchodu. Den největšího počtu je jiný ukazatel, vrchol aktivity. Vedle data musí zůstat informace o délce návštěvy, počtu pozorovatelů, ploše, zařízení a dnech bez měření, protože změna úsilí mění pravděpodobnost, že bude jedinec zaznamenán.
Datum úplně prvního pozorovaného jedince je zvlášť citlivé na počet návštěv a velikost populace. Při větším počtu pozorovatelů roste šance zachytit mimořádně časného jedince, i kdyby se načasování celé populace nezměnilo. Moussus a kolegové porovnali deset ukazatelů na uměle vytvořených datech se známým posunem sezóny, různými počty jedinců a mezerami v pozorování. V průměru nejlépe vycházelo průměrné datum a vyhlazení průběhu, první výskyt byl méně spolehlivý. Pořadí metod ale záviselo na tvaru sezóny. Ani prostřední datum není vždy nejlepší. Staré prameny někdy nic jiného než první datum neobsahují. Takový výsledek je použitelný, pokud je označen a porovnává se s obdobně vzniklými údaji. Moussus et al., 2010
Meteorologický radar zachycuje záření rozptýlené objekty ve vzduchu. Z intenzity a změny frekvence vráceného signálu se odvozuje množství a pohyb rozptylujících objektů. Nejdříve se musí oddělit srážky: postup MistNet například využívá algoritmus naučený na radarových obrazech a ověřený proti ručnímu označení deště. Zbylý signál ještě není seznam ptačích druhů. Může obsahovat i hmyz a další objekty. Radar proto doplňuje druhově rozlišené odchyty, ale nenahrazuje je. Lin et al., 2019
Kamery
Fenologická kamera pořizuje stále ze stejného směru fotografie porostu. Správce na obrazu vyznačí oblast, která obsahuje sledovaný typ vegetace a vynechá oblohu, budovy nebo části, jež se nemají započítat. Pro každý snímek se zprůměrují hodnoty červeného, zeleného a modrého kanálu ve vybrané oblasti. Podíl zelené barvy, označovaný Gcc, je zelená dělená součtem všech tří hodnot. Kamera má mít pevné vyvážení bílé, aby automatické úpravy barvy nevytvářely falešnou sezónní změnu. Kontrola odhaluje sníh, mlhu, kapky na objektivu nebo posunutý záběr. Z jednodenních či třídenních skupin snímků se používá například 90. percentil: hodnota, pod níž leží 90 % naměřených hodnot. Tím se omezuje kolísání osvětlení. Vyhlazená křivka pak určuje dny dosažení 10, 25 a 50 % rozdílu mezi sezónním minimem a maximem i interval nejistoty těchto dnů. Nejde o procenta rozvinutých listů. Richardson et al., 2018
Část kamer pořizuje vedle běžného snímku také obraz s blízkým infračerveným zářením. Z dvojice vzniká cameraNDVI, kamerová obdoba normalizovaného rozdílového vegetačního indexu. Porovnává blízké infračervené a červené záření po zohlednění expozice. Není to další nezávislá síť ani automaticky stejná veličina jako index z kalibrované družicové odrazivosti. Petach et al., 2014
Verze PhenoCam 3 zahrnuje 738 míst, převážně v Severní Americe, s různě dlouhými záznamy v období 2000–2023. Pouze 58 záznamů z hlavní skupiny standardizovaných kamer dosahuje alespoň deseti let. Archiv zveřejňuje snímky, vyznačení sledované oblasti, barevné ukazatele a data přechodů odvozená z Gcc. Pro cameraNDVI verze 3 zveřejňuje denní a třídenní hodnoty, ale přechodová data z něj nepočítá. Young et al., 2025

Družice
Jak z odraženého světla vzniká odrazivost a vegetační index, vysvětluje metoda optického a multispektrálního snímkování.
Družicový přístroj měří záření, které k němu přichází v několika pásmech vlnových délek. Po korekcích vlivu atmosféry a úhlu pozorování vzniká odhad odrazivosti povrchu. Produkt MCD12Q2 z přístrojů MODIS na družicích Terra a Aqua z ní počítá EVI2, dvoupásmový vylepšený vegetační index využívající červené a blízké infračervené záření. Vyřadí nebo sníží váhu nekvalitních pozorování a průběh vyhladí po částech navazujícími křivkami. Výpočet využívá i sousední roky, aby sezóna mohla překročit 31. prosinec.
Ve verzi 6.1 je začátek zelenání den, kdy vyhlazený index vystoupá na 15 % rozdílu mezi minimem a maximem daného cyklu. Další přechody používají 50 a 90 %. Při poklesu se hledají stejné hranice v opačném směru. Hranice 15 % tedy neznamená, že 15 % stromů má listy. Podrobná data se ukládají pro nejvýše dva nejvýraznější cykly, spolu s hodnocením kvality. V souboru jsou data vyjádřena jako počet dnů od 1. ledna 1970, takže je před srovnáním s terénním dnem roku nutný převod. Příručka MCD12Q2 v6.1
Nejistota roste tam, kde se vegetační index během roku mění jen málo nebo kde chybějí dobré snímky. Příručka upozorňuje zejména na slabý sezónní signál stálezelených lesů ve vysokých zeměpisných šířkách: začátek může vycházet příliš časně a konec příliš pozdě. Prostřední přechody na hranici 50 % bývají v takových případech stabilnější. Výsledek proto potřebuje kontrolu kvality a srovnání s jiným měřením, samotné zveřejněné datum ještě nezaručuje dobře zachycenou sezónu. Příručka MCD12Q2 v6.1
Jeden bod MODIS nebo VIIRS má přibližně 500 × 500 metrů a může obsahovat několik druhů, půdu i vodu. Datum začátku zelenání proto patří směsi odrazů v tomto bodu. Evropský produkt HR-VPP, tedy fenologie a produktivita vegetace ve vysokém rozlišení, využívá družice Sentinel-2 a vytváří desetimetrové mapy od roku 2017, ale i zde jde o vlastnost povrchu. Vyšší rozlišení zmenšuje mísení různých porostů. Nepřevádí družicový výsledek na datum prvního listu konkrétní rostliny. Zhang et al., 2018, Copernicus HR-VPP
Zveřejňovaná data
Fenologická data mají různou základní jednotku. Terénní tabulka může obsahovat každý jednotlivý zápis „ano/ne/nejisté“, jiná pouze odvozené datum fáze. Kamerový soubor přidává obrazy, masku porostu, denní ukazatele barvy a přechodová data. Družicový produkt ukládá každoročně několik dat a příznaků kvality pro každý obrazový bod. Při stažení je proto potřeba vybrat nejen období a území, ale také úroveň zpracování.
Kvetení třešní v Kjótu
Veřejná tabulka autorů v NOAA/WDS obsahuje roky 801–2010, datum plného kvetení vyjádřené dnem roku a dokumentaci pramenů. Roky bez údaje zůstávají označené, první zaznamenané kvetení je z roku 812. Starší část vychází z historických zpráv, novější z přímých pozorování. Jde o archivní vydání zveřejněné v roce 2019, nikoli průběžně aktualizovaný současný záznam.
PEP725
Přibližně 16 milionů evropských pozorování rostlin. Nejstarší jednotlivé údaje sahají do konce osmnáctého století, soustavné sítě převážně k roku 1950. Podle portálu při kontrole 5. listopadu 2026 pochází asi 14 milionů záznamů z německé meteorologické služby DWD. Ukázkový soubor je dostupný přímo. Úplný výběr vyžaduje registraci, souhlas s podmínkami a uvedení účelu použití. Licence se liší podle poskytovatele, celý archiv proto nelze označit jedinou licencí CC BY.
V ukázkové tabulce lze sledovat celý zápis: číslo stanice, souřadnice, druh, kód fáze, rok, den roku, kalendářní datum a licenci. První řádek například zaznamenává sněženku (Galanthus nivalis), fázi 60, na stanici 3618 dne 7. ledna 2014. Číslo fáze je nutné číst se slovníkem poskytovatele. Samotný řádek není výpočtem klimatického trendu.
Data, ukázkový soubor a podmínky přístupu · Popis databáze z roku 2026
USA National Phenology Network
Jednotlivá pozorování rostlin a živočichů z programu Nature's Notebook od roku 2009 a připojené historické údaje šeříků a zimolezů od roku 1955. Portál umožňuje vybrat datum, oblast, druh a fenofázi a stáhnout výsledek jako tabulku.
Výběr a stažení dat · Trvalý identifikátor souboru · Dokumentace
NEON Plant Phenology
Opakovaná pozorování označených rostlin na stanovištích americké sítě NEON. Tabulky obsahují stav a intenzitu jednotlivých fází, údaje o rostlině, návštěvě i kontrole kvality. NEON je americká Národní síť ekologických observatoří. Soubory lze vybírat po lokalitách a měsících. Jejich stažení přes portál vyžaduje přihlášení nebo vytvoření a ověření účtu, metadata a dokumentace jsou veřejné. Dostupné je také programové rozhraní, označované API.
UK Nature's Calendar
Historická a dobrovolnická pozorování rostlin a živočichů ve Spojeném království. Úplný provozní archiv spravuje Woodland Trust, který vyřizuje žádosti o výzkumná data. Studie prvního kvetení 406 druhů v letech 1753–2019 odkazuje na tento archiv. Její veřejný doplněk obsahuje pět doplňujících obrázků s popisky. Není to soubor všech 419 354 původních pozorování.
Portál a vkládání pozorování · Doplňkový materiál studie Büntgen et al.
Radarová migrace ptáků
Dvě veřejné tabulky pro jaro a podzim uvádějí dny dosažení 10, 50 a 90 % souhrnného tahového pohybu u 143 radarů v souvislé části USA v období 1995–2018. Jde o již odvozená sezónní data, nikoli původní radarové snímky nebo druhové počty. Balíček na Figshare má licenci CC BY 4.0.
Ptačí tah z kroužkování a podklady metaanalýzy
Ke studii lesňáčků z roku 2023 jsou veřejné tři tabulky: zpracované termíny jarního a podzimního tahu a související teploty. Obsahují i roky mimo období 1961–2018 vyhodnocené ve studii, takže zopakování výsledků vyžaduje stejný výběr záznamů. Neobsahují všechny původní individuální kroužkovací záznamy. Samostatný archiv Romanovy metaanalýzy poskytuje tabulku 5 589 výsledků s údaji o druzích, studiích a fenofázích. Oba archivy lze stáhnout bez přihlášení.
Horton: tři zpracované CSV, verze 1 · Romano: úplná tabulka metaanalýzy, verze 1.1
PhenoCam v3
Kontrolovaná verze snímků a odvozených hodnot z 738 stanovišť za roky 2000–2023. Jednotlivá místa lze prohlížet a stahovat v portálu. Datový archiv laboratoře Oak Ridge vyžaduje bezplatný účet NASA Earthdata. Průběžná data jsou novější, ale neprošla stejnou závěrečnou kontrolou jako verze 3.
MODIS a VIIRS
Globální každoroční mapy sezónního vývoje vegetace v rozlišení 500 metrů. MODIS MCD12Q2 začíná rokem 2001. Citovaná verze VIIRS VNP22Q2.002 poskytuje výsledky od roku 2013. VIIRS je zobrazovací přístroj pro viditelné a infračervené záření na družici Suomi NPP. Oba produkty používají různé výpočty sezónních přechodů, takže je nelze prostě spojit do jednoho dlouhodobého záznamu. Soubory ve formátu HDF, který ukládá více datových vrstev v jednom souboru, jsou dostupné po bezplatném přihlášení k NASA Earthdata.
Copernicus HR-VPP
Každoroční desetimetrové mapy evropské vegetace od roku 2017. Pro nejvýše dvě sezóny poskytují datum začátku a konce, délku, vrchol a ukazatele produktivity spolu s příznakem kvality. Data jsou volná a stahují se podle území a roku.
Srovnání pozorovacích postupů
Terénní pozorování označeného jedince přesně spojuje datum s druhem a fází, ale počet míst je omezený a výsledek závisí na četnosti návštěv. Záznam celé populace zachytí začátek, střed i konec jevu, vyžaduje však soustavné sčítání se stálým úsilím. Kamera měří denní proměnu stejného porostu a dovoluje zpětně zkontrolovat obraz, ale pokrývá jen svůj záběr a změna kamery či masky může záznam přerušit. Družice poskytuje pravidelné mapy rozsáhlých území, její obrazový bod však mísí více jedinců a často i více druhů.
Také názvy výsledků nejsou automaticky zaměnitelné. „První květ“ jednotlivé rostliny, „50 % jedinců kvete“, jarní vzestup Gcc z kamery a začátek růstu EVI2 v družicovém bodu mohou připadnout na čtyři různé dny. Shoda nebo rozdíl mezi nimi je samostatný výsledek. Než rozdíl označíme za chybu měření, musíme porovnat definice a plochu, kterou každý přístroj vidí. Ve srovnání VIIRS a kamer PhenoCam pro roky 2013–2014 činil průměrný absolutní rozdíl dat 7–11 dnů při jarním zelenání a 10–13 dnů při podzimním ústupu vegetace. Tato čísla platí pro družicový EVI2 a konkrétní kamerový index VCI, který zachycuje barevný kontrast vegetace včetně podzimních odstínů. Nejsou univerzální chybou všech družicových dat. Petach et al., 2014, Zhang et al., 2018
Srovnání oblastí musí počítat také s tím, co v archivech chybí. PEP725 obsahuje přibližně 16 milionů pozorování, ale 14 milionů dodala německá síť. PhenoCam má 738 stanovišť, většinu v Severní Americe. Globální souhrn ptačí fenologie od Romana a kolegů zahrnuje pět kontinentů, avšak 50,05 % podkladů pochází z Evropy, 33,65 % ze Severní Ameriky a žádný z Jižní či Střední Ameriky. Počet záznamů proto není totéž co rovnoměrné pokrytí planety. PEP725, datový portál, Young et al., 2025, Romano et al., 2023
Pozorování
Rostliny v Evropě
Evropské vyhodnocení pro roky 1971–2000 shromáždilo přes 125 000 dlouhodobých záznamů pro 542 rostlinných a 19 živočišných druhů ve 21 zemích. Jeden takový záznam sleduje druh a fázi na určitém místě po více let. Číslo neoznačuje jednotlivé návštěvy. Do souhrnu rostlinných trendů vstoupilo 103 199 kombinací s alespoň 15 pozorovanými roky. Pro každou autoři proložili datum fáze přímkou podle roku a spočítali její sklon. U rašení, kvetení a zrání mělo 78 % trendů směr k dřívějším dnům. 30 % všech těchto trendů bylo statisticky průkazných směrem dopředu a 3 % směrem dozadu. Průměrný posun jarních a letních fází činil 2,5 dne za desetiletí dopředu. Podzimní zbarvení a opad neměly obdobně jednotný směr. Menzel et al., 2006
Novější zpracování vybralo pozorování z Německa, Rakouska a Švýcarska z období 1951–2018. Do výpočtu vstoupilo 96 996 kombinací druhu, fáze a stanice s nejméně 30 pozorovanými roky a posledním pozorováním v roce 2000 nebo později. Samotných zápisů bylo přes 4,25 milionu. U rašení listů a kvetení mělo 89 % výsledků dřívější načasování a 54 % bylo statisticky průkazných. Průměr činil 0,240 dne za rok směrem k dřívějšímu datu. U zbarvení listů bylo 57 % výsledků pozdějších a průměrný posun činil 0,036 dne za rok směrem k pozdějšímu datu. Při posuzování průkaznosti autoři zohlednili, že současně testují mnoho trendů, mezi nimiž mohou některé vyjít náhodně. Obě evropská zpracování z velké části čerpají ze stejných národních sítí: novější studie prodlužuje a znovu zpracovává podklady, není zcela nezávislým opakováním měření. Menzel et al., 2020
Britský soubor prvního kvetení obsahuje po kontrole 419 354 pozorování 406 druhů z let 1753–2019. Autoři odstranili duplicity a při více datech stejného druhu, místa a roku ponechali nejčasnější. Soubor zahrnuje také Jersey, Guernsey a ostrov Man. Průměrný den roku byl 132 v části do roku 1986 a 106 v letech 1987–2019, tedy o 25,94 dne dříve v novější části. Srovnání zahrnuje jiné počty pozorování, měnící se zastoupení míst a druhů a mimořádně dlouhé časové rozpětí. Neznamená proto, že každý druh na každém místě posunul kvetení přesně o 26 dnů. Autoři zveřejnili také oddělené výsledky pro růstové formy, sever a jih, města a venkov i soubor 25 druhů zaznamenávaných v obou částech. Büntgen et al., 2022

Ptáci
Druhově rozlišený pohled poskytlo 2 826 588 kroužkovacích záznamů lesňáčků, americké skupiny drobných pěvců. Šlo o 19 druhů v Severní Americe v období 1961–2018. Odchyty autoři seskupili do buněk o velikosti půl zeměpisného stupně: 46 pro jaro a 124 pro podzim. To nejsou nutně jednotlivé kroužkovací stanice. Každá zařazená sezóna musela mít alespoň 25 dnů odchytů a 15 ptáků daného druhu. Místa musela poskytovat nejméně deset let pozorování. Počítal se den dosažení poloviny odchytů, tedy medián průchodu.
Ve statistickém modelu, který zohlednil také teplotu a polohu, mělo na jaře průkazný posun s rokem osm druhů: sedm k dřívějším a jeden k pozdějším dnům. Na podzim bylo průkazných dvanáct druhů, sedm dřívějších a pět pozdějších. Společný podzimní trend přes všechny druhy průkazný nebyl. Výsledek tak závisí na části roku a druhu. Model navíc odděluje změnu spojenou s rokem od souvislosti s teplotou, takže jeho sklon není prostým celkovým posunem pozorovaných dat. Horton et al., 2023
Celosvětová metaanalýza, tedy společné statistické vyhodnocení mnoha prací a doplněných nezveřejněných dat, spojila 5 589 výsledků pro 684 druhů. Podklady sahají do období 1811–2018, jednotlivé záznamy však trvaly průměrně asi 39 let. Autoři odděleně vyhodnotili počáteční a prostřední část sezóny a zohlednili příbuznost druhů i výsledky pocházející ze stejných studií. Předhnízdní tah a hnízdění se v průměru posunuly o přibližně 2–3 dny za desetiletí k dřívějším termínům. U tahu po hnízdění nebyla společná změna statisticky průkazná. Výsledek má výrazně nerovnoměrné zeměpisné pokrytí a zahrnuje různé ukazatele počátku i středu sezóny. Popisuje proto průměr přes shromážděné podklady, ne jednotný posun každého ptačího druhu na Zemi. Romano et al., 2023
Odlety stejných ptáků z Jamajky
Odlet ze zimoviště je jiná událost než průlet kroužkovací stanicí nebo přílet na hnízdiště. Studds a Marra sledovali v rezervaci Font Hill na Jamajce 74 dospělých, barevně kroužkovaných ptáků druhu Setophaga ruticilla. Každého pozorovali ve dvou až šesti sezónách. V letech 2003–2009, bez sledování odletů v roce 2006, získali 194 odletových událostí z mangrovů a suchých křovin. Od 1. dubna do 15. května kontrolovali teritoria každé tři dny. Když pták chyběl, kontroly opakovali a při závěrečné návštěvě přehrávali jeho hlas. Datum tak odhadovali z opakované nepřítomnosti, nezaznamenávali přímo okamžik vzletu. (Studds a Marra 2011, metody a tabulka 1)
Srážky pocházely ze stanice Burnt Savannah asi 20 km od lokality. Potravu popisovala suchá hmotnost členovců z 132 vzorků odebraných smýkáním vegetace na teritoriích. Statistický model zohlednil prostředí, pohlaví a opakované záznamy téhož ptáka. Menší březnové srážky provázely pozdější odlety. Rozpětí 190 mm mezi sledovanými roky odpovídalo v modelu přibližně 3 dnům rozdílu v mangrovech a 5 dnům v křovinách. Rozmezí 3–5 dnů tedy porovnává prostředí, není intervalem spolehlivosti. (Studds a Marra 2011, obr. 2)
Odhad změny termínu na milimetr srážek činil −0,016 ± 0,007 dne v mangrovech a −0,025 ± 0,007 dne v křovinách, kde ± označuje směrodatnou chybu odhadu. Rozdíl sklonů mezi prostředími nebyl statisticky průkazný. Zjištění popisuje místní meziroční proměnlivost. Nedokládá samo globální trend ani příčinu srážkových změn. Plný text zveřejňuje souhrny a modelové výsledky, samostatný soubor surových záznamů na jeho stránce není připojen. (Studds a Marra 2011)
Shrnutí pozorování
V evropských pozorováních rostlin nastává většina jarních a letních fází dříve než v minulých desetiletích. V letech 1971–2000 se dřívější rašení, kvetení nebo zrání objevilo u 78 % sledovaných případů a průměrný posun činil 2,5 dne za desetiletí. V Německu, Rakousku a Švýcarsku mělo v letech 1951–2018 dřívější průběh 89 % sledovaných případů rašení a kvetení, zatímco zbarvení listů se u 57 % případů posouvalo k pozdějším datům. Britská pozorování prvního kvetení měla v období 1987–2019 průměrné datum téměř o 26 dnů dřívější než záznamy do roku 1986. U ptáků se předhnízdní tah a hnízdění v celosvětovém souhrnu posunuly přibližně o dva až tři dny za desetiletí k dřívějším termínům.
Jak teplota, délka dne, zimní chlad a potrava mohou měnit průběh těchto událostí, rozebírá článek Proč se mění doba kvetení rostlin a tahu ptáků?Porovnává terénní řady s pokusy, které oddělují jednotlivé vlivy.
Prameny a data
Definice a terénní metody
Historické prameny
Současná pozorování
- Menzel et al., 2006: více než 125 000 dlouhodobých evropských záznamů v letech 1971–2000. Autorský text začíná na straně 157 souboru PDF v univerzitním repozitáři.
- Menzel et al., 2020: rostlinné fáze v Německu, Rakousku a Švýcarsku 1951–2018
- Büntgen et al., 2022: první kvetení ve Spojeném království 1753–2019
- Horton et al., 2023: šest desetiletí kroužkovacích záznamů lesňáčků
- Romano et al., 2023: celosvětový souhrn ptačího tahu a hnízdění
- Studds a Marra, 2011: opakované odlety stejných jedinců z Jamajky, srážky a potravní podmínky
Kamery a družice
- Richardson et al., 2018: metodika a první verze PhenoCam
- Young et al., 2025: PhenoCam v3, 738 míst a data do roku 2023
- Zhang et al., 2003: odvození sezónních přechodů z MODIS
- Zhang et al., 2018: vznik a ověření produktu VIIRS
- Zhang et al., 2018: porovnání přechodových dat VIIRS a PhenoCam
- MODIS MCD12Q2 v6.1 a VIIRS VNP22Q2 v2: globální data ke stažení.
- Copernicus HR-VPP: desetimetrová evropská data od roku 2017.
Obrazy a podmínky použití
- Metodický obraz pochází z Denny et al., 2014, obr. 1. Článek i obraz jsou zveřejněny pod licencí CC BY. Převzatý soubor je z univerzitní výukové kopie se zachovaným odkazem na původní práci.
- Graf kvetení pochází z Büntgen et al., 2022, obr. 2, publikovaného pod licencí CC BY 4.0.
- Kamerový graf pochází z Young et al., 2025, obr. 5, publikovaného pod licencí CC BY 4.0. Všechny tři obrazy jsou převzaty beze změny. České vysvětlení je uvedeno v popisku stránky.